NY · 19 Riktnummers

New York
Riktnummer

New Yorks ekonomi bygger på finans och media, centrerad kring New York City, Buffalo och Rochester. Skaffa ett lokalt virtuellt telefonnummer med valfritt riktnummer i New York – omedelbar installation, inget fysiskt kontor krävs.

19 riktnummer
< 10 min inställning
99,99 % drifttid
24/7 support
// Varför NY Virtuella nummer

Varför företag väljer en New York virtuellt nummer

En lokal New York nummer bygger förtroende innan samtalet kopplas upp – och håller kostnaderna på noll.

mer sannolikt att svara

Högre hämtningspriser i NY

New York-invånare och företag är betydligt mer benägna att svara på samtal från ett lokalt riktnummer än utomstatliga eller avgiftsfria nummer. Ett lokalt nummer är det första steget för att få samtalet kopplat.

01 — New York vid en blick

New York, av siffrorna.

New York gick in i 1947 års plan med fyra koder: 212 för New York City och Long Island, 315 för Syracuse, 716 för Buffalo och 914 för nedre Hudson Valley.

Long Island splittrades med 516 i början av 1950-talet. 1984 delades de yttre stadsdelarna - Brooklyn, Queens, Bronx, Staten Island - upp från 212 till 718, och lämnade 212 bara Manhattan.

Fler stadsöverlägg följde: 917 1992 (NYC:s första), sedan 646 och 347 1999, 929 2011 och 332 på senare tid.

Upstate, 585 delade från 716 för Rochester; 607 och 680 tjänar Southern Tier; 845 delade från 914 för mid-Hudson Valley; 631 delat från 516 för Suffolk County; 838 överlägg 845.

New Yorks senaste kod, 934, anlände 2016 som en överlagring av 631 på Long Island – vilket ger staten totalt nitton riktnummer.

Visste du det?

Det ikoniska riktnumret 212, som en gång tilldelades New York Citys hela fem stadsdelar plus Long Island 1947, har delats och lagts över så många gånger att det nu bara täcker Manhattan, medan koder som 718, 917, 646, 347 och 332 hanterar resten av staden.

// 19 riktnummer

New York Virtuella telefonnummer

Välj valfritt riktnummer för att få ett lokalt virtuellt nummer för den regionen New York.

// Vem använder New York Tal

Branscher som förlitar sig på New York virtuella nummer

New Yorks affärslandskap är förankrat av finans och media – men lokala siffror leder till bättre resultat inom alla branscher.

Fastighet

Agenter använder lokala riktnummer för att skapa förtroende hos köpare och säljare. Ett lokalt nummer signalerar samhällsinvesteringar.

Säljteam

Utgående säljteam med lokala koder ser dramatiskt högre hämtningsfrekvenser och mer produktiva konversationer.

Kundsupport

Supportteam med lokala nummer minskar friktionen för kunder som föredrar att ringa ett bekant prefix.

Fjärr- och hybridteam

Distribuerade team upprätthåller ett konsekvent lokalt varumärke på alla marknader i New York utan att dela personliga nummer.

Professionella tjänster

Advokater, revisorer och konsulter använder lokala nummer för att signalera närhet och professionalism.

Småföretag

Lokala företag använder virtuella nummer för att utöka serviceområdena och hantera spill utan extra personal.

// Kom igång

Skaffa en New York nummer i 3 steg

Aktiv samma dag. Ingen hårdvara, inga kontrakt.

  1. 01
    Steg 01

    Välj ett NY-riktnummer

    Bläddra bland alla New Yorks riktnummer och välj den region som bäst betjänar dina kunder. Varje New York-kod är tillgänglig direkt.

  2. 02
    Steg 02

    Välj ditt nummer

    Välj bland tillgängliga nummer i ditt valda riktnummer. Fåfänga och minnesvärda alternativ tillgängliga på begäran.

  3. 03
    Steg 03

    Gå live om under 10 minuter

    Konfigurera samtalsdirigering, öppettider och röstbrevlåda från din Rozper-instrumentpanel. Ditt New York-nummer är aktivt omedelbart.

// Komplett lista

Alla amerikanska riktnummer efter stat.

Varje stat och territorium, varje aktivt riktnummer. Klicka på en stat för att bläddra i dess koder.

Lista över USA stater och deras Riktnummer
Visar alla 52 stater och territorier* Spänner över flera tidszoner – zonen på kodnivån kan skilja sig åt.
Vanliga frågor

New York antal frågor besvarade.

Allt du behöver veta innan du får en New York virtuellt telefonnummer.

New York har 19 aktiva riktnummer. Rozper erbjuder virtuella telefonnummer för dem alla - du kan bläddra, välja och aktivera alla New York-riktnummer från en instrumentpanel.
Mest New York siffror går live på under 10 minuter. Fråga oss hur.

Skaffa din New York antal, inte imorgon.

Välj en New York riktnummer, välj ditt nummer och börja ringa direkt. Ingen hårdvara, inga kontrakt, ingen väntan.

New York Area Codes – Virtual Phone Numbers Guide | Rozper